Druhá šance pro nepotřebné věci? Speciální odpadkový pytel nabízí řešení!
Stane se vám někdy, že se chcete zbavit věcí, které by ještě mohly posloužit někomu jinému? Většinou není čas hledat vhodného zájemce, a tak končí v kontejneru. Amsterodamští designéři přišli s neobvykle jednoduchým, ale originálním řešením.
V dnešní době končí mezi odpadky celá řada stále použitelných a funkčních věcí. Speciální pytel, který u popelnic každý rozpozná, nabízí těmto předmětům druhou šanci.
Kde jsou ty doby, kdy naše spořivé prababičky skákaly pro pírko přes plot. Plýtvání je dnes životním stylem západního světa. Čím více funkčních a stále použitelných věcí končí na skládkách, tím více lidí si začíná uvědomovat, že současný konzumní trend je dlouhodobě zcela neudržitelný. Různí lidé pak hledají různá řešení, jak tento způsob chování zvrátit. Designéři z Nizozemí přišli s nápadem, který na první pohled vypadá zcela triviálně, společenský dopad takového řešení by však mohl být velmi pozitivní.
Speciální pytel na odpadky „Goedzak“ (nazýván také jako "pytel dobrodinec“) je navržen pro odložení věcí, které jsou stále použitelné. Pytel je vizuálně snadno rozpoznatelný a průhledná část dává případnému zájemci možnost snadno nahlédnout dovnitř. Věci jsou tímto způsobem také chráněny před povětrnostními vlivy. Při pohledu na prototyp tohoto pytle (na fotografiích) je vidět, že by svůj úkol mohl plnit velmi dobře. Bylo by jistě nutné dořešit řadu detailů souvisejících s odvozem pytlů, které by ani po nějaké době nikdo nechtěl apod. Další otazníky by se pravděpodobně objevily v souvislosti s distribucí pytlů, recyklací a samozřejmě také s možností opakovaného používání jednoho pytle.
Myšlenka nabídnout věc k dalšímu použití jejím viditelným označením a odložením v blízkosti kontejnerů, není samozřejmě nijak originální. I na českých sídlištích se u popelnic často objevují použitelné boty, oděvy, knihy nebo domácí spotřebiče, někdy i s návodem k použití a dopisem budoucímu vlastníkovi. V některých zemích je údajně zvykem tento typ věcí pokládat na krajnici u silnice. V těchto případech ale jde pouze o osobní iniciativu jednotlivců. Koncept speciálního pytle jasně rozpoznatelného vzhledu přináší potenciál systémového řešení této problematiky.
Jarmila Bajerová
http://www.nazeleno.cz/bydleni/odpady-1/druha-sance-pro-nepotrebne-veci-specialni-odpadkovy-pytel-nabizi-reseni.aspx