Jak na přípravu zlatého elixíru? Na internetovém smetišti lze občas nalézt poklad mezi odpadky. Někdy náhodou, někdy po úporném hledání. Ohledně zlatého mléka jsem takový poklad, který bych mohl bez obav sdílet, nenašel. Všechny články ohledně nápoje z kurkumy obsahovaly na můj vkus příliš emotivních přívlastků, částic a citoslovcí. Příliš mnoho amerikanismů, eufemismů a novodobých -ismů. Proto jsem vzal papír a brk, abych zaznamenal svůj vlastní, osvědčený, postup.
Jak jsem již zmiňoval, kurkumový nápoj pijeme ve všední dny, a protože každé všední ráno není času nazbyt, chystám nápoj již večer. Do 250ml skleničky (pravděpodobně od jogurtového nápoje) napustím filtrovanou vodu a začnu přidávat
1. Sušený zázvor (čtvrtina čajové lžičky)
2. Skořice (třetina čajové lžičky)
3. Kurkuma (polovina až tři čtvrtiny čajové lžičky)
4. Černý pepř (4x protočení mlýnku)
5. Chilli (pětina/čtvrtina čajové lžičky – dle síly chilli, aby to bylo pitelné)
6. Med (čajová lžička - dle preferencí)
Jestli si říkáte, že jsem zapomněl na mléko, tak nezapomněl. Kravské mléko standardně nepijeme a rostlinné nepoužívám z čistě z časových důvodů. Kupovat rostlinné mléko nechci (kvůli kvalitě a ceně) a pokud bych měl 2x-3x do týdne vyrábět dávku rostlinného mléka, tak by mi nezbyl čas na jiné, možná důležitější věci.
Potom za trhavých pohybů celého těla třesu uzavřenou skleničkou tak dlouho, dokud se med nerozpustí.
Osobně piju na lačno kolem jedenácté hodiny (jím až ve 12:30). Žádné výrazné negativní projevy jsem nezaznamenal. Možná jemné signály jakéhos takéhos čištění organismu, ale to nelze naplno přisoudit pouze zlatému nápoji, protože se vždy naskytne něco dalšího, co na sobě právě zkouším.
Určitě si nastudujte účinky jednotlivých ingrediencí, přečtěte si korektní články o zlatém mléce a dozvíte se spoustu teorie o jejich/jeho účincích. Mám takovou zkušenost, že člověk, který se o své zdraví a čistotu organizmu příliš nestará, zažije při užití jakéhokoliv jen trochu účinného čistícího prostředku detoxikační extázi a nedá pak na něj dopustit a propaguje jej jako jediný účinný. Můj známý, který denně vypil průměrně 0,5l tekutin, zažil neuvěřitelnou obrodu svých energetických zásob a chuti do života pouze tím, že začal každé ráno pít litr čisté vody na lačno. Naproti tomu člověk, který o své tělo zdravě pečuje, hlídá si, kolik a co jí, trochu se, se skutečnou láskou ke svému tělu, hýbe (aerobně) a nevidí v každém projevu života kolem sebe, problém, ten možná změnu nepocítí žádnou a možná ani potřebu zlaté mléko pít.
Jde o to, poslouchat své tělo a myslet na to, že co je účinné pro jednoho, nemusí být účinné pro druhého. Někomu můžou dělat dobře topinky na sádle s čerstvým česnekem, někomu domácí kváskový chleba s máslem a medem, někomu horká polévka miso plná mořských řas, někomu východ slunce na čerstvém vzduchu.
Každý jsme originál a neexistuje jediný, univerzální, objektivní recept, který by byl prospěšný pro všechny.
Každý musíme hledat cestu sám.
Naše tělo nám budiž tím jediným, nejchytřejším průvodcem.
Díky tělu jsme schopni zažívat nepřeberné množství zážitků tohoto světa.
Pokusme se rozvinout jeho plný potenciál tím, že jej nebudeme zatěžovat nadměrným množstvím mrtvého balastu, který tělu žádnou energii nedodá, pouze jej o ni připraví.
Současná doba nás tlačí do redukce našich atrofovaných návyků.
Pokusme se jíst méně, ale kvalitativně hodnotnější potraviny, které naše tělo využije.
Vyzkoušejme doma kvašené potraviny, které podpoří střevní mikrobiom a zvýší naši odolnost.
Jsme rozežraná a přežraná generace zvyklá mít vše.
Naučme se žít z mála.
Zážitky hledejme uvnitř sebe, a ne na stránkách katalogů cestovních/zážitkových kanceláří.
Máme úkol.
Máme nástroje.
Na co ještě čekáme?
MéR