Rozhodl jsem se tedy, že se formátu 16/8 budu držet striktně a omezovat takové to nucené, psychologické přežírání, protože při sedavém způsobu zaměstnání s minimem pohybových aktivit je můj příjem potravin nadměrný neřkuli obscénní. Zejména při srovnání se stravovacími zvyky z poválečné Evropy.
Tohoto formátu se tedy držím již nějaký měsíc a výsledky jsou zajímavé. Nejdůležitější je, že mi není špatně. Ani ráno, ani po jídle. Přes počáteční pocity hladu kolem desáté hodiny jsem se přenesl, hlad tedy již nepociťuji. Trávící trakt si uvykl. Oběd jím s chutí, ať je jakýkoliv. Tělo tráví s chutí a necítím ani typickou poobědovou únavu, což znamená, že energetická bilance je pozitivní (obědem energii získávám a neztrácím). Kolem 16:00 si dávám sladký zákusek občas s kávou. Na večeři kolem 18:00 jsem se první týdny snažil zasytit na maximum, abych druhý den nestrádal, ale poslední dny jsem naopak množství snížil a večeři se snažím víc vychutnat než se jenom zasytit, protože tzv. sytidla, jako pečivo, do sebe ve větším množství už nedostanu.
Závěr je, že se cítím lépe, jím méně a nestrádám. Naopak mám více ze života, neboť poobědové nevolnosti mně ukrajovaly z denního programu notný kus času, protože se mnou prostě nebyla řeč a byl jsem mimo. Jídlo víc vychutnávám, víc mě zajímá, co jím. Velmi mi prospívají kvašené potraviny. Domácí kvašené zelí nemá konkurenci. Slovníkem současných mladých je to TOP. Kombucha už se stala také nedílnou součástí naší kuchyně. Krátkodobě kvašená zelenina (pickles) je nesrovnatelnou alternativou k syrové zelenině ze supermarketu. Je dobré nezapomínat, že naše tělo historicky (geneticky přes naše předky) přes zimu nikdy netrávilo syrovou zeleninu a už vůbec ne tropické ovoce. Domácí kváskový chleba je také nezbytnost, neboť již málokteré pečivo nám chutná více (rohlíky jsou ale rohlíky). Lžíce nepasterovaného jablečného octa po ránu do sklenice vody, začíná být také nezbytnou součástí mého jídelníčku. A vy víte, že si ho můžete vyrobit doma z jablečných slupek a jádřinců. Aktuálně testujeme klíčky. Minerály, vitamíny a stopové prvky ve snadno stravitelné podobě a téměř zadarmo.
Mým výživovým poradcem je nyní mé tělo. Po některé potravině je mi zle, po některé se cítím skvěle. Tak si to zapamatuji.
Uvědomuji si, že přerušovaný půst je taková prepperská záležitost. Jak nejlépe se totiž vypořádat s krizí než snížit svoji spotřebu na minimum. Jak v konzumaci potravin, tak ve spotřebě energie. Tzn. přerušovaný půst a otužování. Pak bude taková potravinová krize pouhou epizodou, kdy se člověk uskromní jen o trochu víc. Nebude trpět tím, že nemůže sedět u televize ve spodním prádle. Nebude trpět tím, že v obchodech není maso a když je, tak je nestydatě drahé. Vystačí si s málem. Hranice jeho pohodlí bude na úrovni malého množství základních potravin, které umí zpracovat.
A dovedete si představit tváře zástupců establishmentu, když spatří obyvatelstvo, které v době krize žije šťastně a beze strachu dál, jako by se nic nedělo?
Jsme přežranou civilizací a děláme Zemi ostudu. Ovšem Země na to má svůj recept. Hádejte jaký.
MéR