Tato žláza je umístěna nad zkřížením zrakových nervů, což je místo, kde se setkávají optické nervy, které vedou z očí. Skládá se z předního a zadního laloku, které vylučují odlišné hormony.
Funkce hypofýzy
Je to hlavní žláza v těle, která uvolňováním svých hormonů řídí vylučování hormonů z ostatních žláz s vnitřní sekrecí. Na tělesné úrovni probíhá regulace primárně z hypotalamu, který je umístěn nad ní a vysílá své zprávy do krevního oběhu a nervového systému.
Hypotalamus získává informace z různých oblastí mozku, které se starají o normální funkce těla. Mezi tyto informace patří teplota, emoce, spánek, obranné mechanismy, žízeň, sexuální potřeby a hlad. Pokud se zaznamená, že došlo k vychýlení z normální hodnoty, postupuje zpráva dolů do hypofýzy a uvolní se její hormony.
Tyto hormony kolují v krevním systému, dokud nedosáhnou žádoucího cíle. Tím může být další žláza s vnitřní sekrecí, např. štítná žláza, nadledvinky, vaječníky a varlata nebo určitý orgán jako např. prsa, děloha nebo ledviny.
Nerovnovážný stav, který zaznamenal hypotalamus, se upravuje chemickými a hormonálními procesy; tato úprava se dostane zpět do hypotalamu systémem zpětné vazby („feedback"), a to následně zastaví vylučování hormonů z hypotalamu.
Hypotalamus je jednou z původních částí sympatického nervového systému, součásti autonomního nervového systému. Sympatikus je původce reakce „útok nebo útěk", popsané v kapitole o základní čakře.
Z ezoterického hlediska se zdá, že zatímco hypotalamus je hlavní žláza, která řídí fyzické tělo, je podvěsek mozkový (hypofýza) díky svému spojení s epifýzou hlavním regulačním zařízením mezi duchem a hmotou, a proto souvisí s třetím okem.
Integrující funkce třetího oka
Řekli jsme si, jak energie nižších čaker představujících osobnost, přijímají a spojují se s energiemi vyšších čaker, představujících duši. Tyto procesy jsou řízeny třetím okem. Jinými slovy, toto centrum se zaměřuje na sjednocení duše a osobnosti a obecně na sjednocení všech projevů duality. Toto poslání je symbolicky vyjádřeno dvěma laloky mozkového podvěsku.
Třetí oko také sjednocuje nejdůležitější aspekty tvoření. Z korunního centra přijme podnět, který je výrazem vůle duše a vytvoří tvrzení, které vyjadřuje záměr tvořit v souladu s touto vůlí.
Záměr pak přejde do krční čakry, centra pro vyjádření tvořivosti. Tímto způsobem slouží třetí oko jako prostředník mezí vůlí a tvořivou silou a lze ho považovat za oblast přání nebo lásky duše.
Proto v této čakře nacházíme všechny tři vlastnosti původního Zdroje: vůli, lásku a tvořivou inteligenci, které společně vedou k materializaci formy, což je směs ducha a hmoty.
Třetí oko má dvě paže (symbolizované dvěma laloky podvěsku mozkového); jedna představuje ducha a druhá hmotu. Obě jsou spojeny s centrální životní silou, která proudí mezi korunní a základní čakrou. Tato triáda představuje kříž, na kterém člověk nachází sám sebe, když skloubí sílu osobnosti a duše a začne chápat skutečnosti Velkého plánu.
Duchovní aspekt: odpovědnost za sebe sama
Slovo odpovědnost pochází z francouzského „spondere", což znamená zaručit se nebo slíbit; celé slovo má význam znovu něco slíbit. Ezotericky to naznačuje, že existuje vnitřní závazek projevit podnět z vyššího já ve fyzickém těle a přijmout reakci na tento projev jako prostředek růstu duše.
Symbolizuje to reakce podvěsku mozkového na vyšší podněty, kdy uvolňuje své hormony a reakce na zpětnou vazbu z dalších žláz s vnitřní sekrecí, kterým vylučování hormonů přizpůsobuje.
Mnoho lidí je velmi odpovědných ve vztahu k ostatním, ale potřeby jejich vlastní duše mohou být velmi nenaplněné. Vlastně používají svou odpovědnost jako prostředek, jak se vyhnout cestě své duše (krční čakra).
Nejdůležitější složkou odpovědnosti je naučit se vnímat podněty duše a naplňovat její potřeby. Podněty přicházejí ve formě inspirace nebo intuice a mohou být opominuty, pokud je přehluší emoční pocity osobnosti.
Vaše intuice mluví jen k vám. Emoční pocity nebo instinkty pocházejí z minulých zkušeností nebo z kolektivního vědomí. Znamená to, že nemohou být specifické a mohou vás svést na nesprávnou cestu.
Důvěřovat vlastní intuici často znamená, že se musíte snažit sami bez podpory společnosti. Mnoho velkých Mistrů šlo po této pouti stejně jako mnoho mužů a žen, kteří v průběhu století významně změnili dějiny světa.
Já sama jsem se učila důvěřovat své intuici tak, že jsem podle ní jednala, pokud jsem zaslechla stejnou zprávu dvakrát. Nyní mně to ve většině případů stačí jedenkrát! Naslouchání intuici nezaručuje, že budeme mít snadný život, ale určitě ho to učiní zajímavější a vede nás k rozšíření vědomí duše.
Když se naučíte přijímat tyto podněty, je dalším bodem vaše ochota realizovat je ve fyzickém světě. Ke konfliktu může dojít v oblasti krční čakry. Pokud však začnete věřit své intuici, vliv duše se zvýší a cesta podnětu přes krční čakru se stane snadnější.
To je první stupeň splnění slibu, který jste si dali. Druhý stupeň je reagovat na zpětnou vazbu způsobem, který zvýší porozumění a moudrost. (V trávicím traktu můžeme tento stupeň přirovnat ke vstřebávání a asimilaci.)
Je mnohem jednodušší nechat zkušenosti přicházet neuvědoměle a přehlížet poučení, které sebou nesou. Jindy sezase uzavřeme do emocí nebo si stanovíme systém přesvědčení, které jsou zaměřené na určitou zkušenost a ne na zprávu, kterou přináší.
Dostat se vpřed můžeme pouze objektivní analýzou výsledného stavu, a to je druhý stupeň splnění našeho slibu.
Třetí oko nám umožňuje přehled situace a přijetí podnětu seshora. Lze říci, že se toto oko dívá třemi směry. Nahoru směrem ke korunní čakře a podnětům duše; dolů k základní čakře a funkcím ostatních čaker a ven prostřednictvím fyzických očí na svět realizací.
OSTATNÍ ČAKRY
To, co vidíme, je to, co jsme vytvořili, očima podněty jen nepřijímáme, ale také je pomáháme vysílat.
Emoce spojené s třetím okem
Odmítnutí podnětu duše na jakékoli úrovni systému čaker může vést k nerovnováze v oblasti třetího oka. To proto, že to, co vidíme fyzickýma očima ve vnějším světě, neodráží představy, vytvářené třetím okem. Dojde k nerovnováze, narušení orientace a ke zmatku.
Nejběžnější příčinou problému je, že člověk pracuje výhradně na úrovni osobnosti a snaží se překonat nejistotu, nedostatek důvěry, potřebu být potřebován, pocit nemilovanosti, ztrátu kontroly a další problémy ega.
Jediným způsobem, jak obnovit rovnováhu, je uvědomit si, že jsme si nevšímali představ duše, zastavit se a udělat si přehled o situaci.
V mnoha případech dochází k dočasným zrakovým potížím, které symbolizují vnitřní zmatek. Stává se to proto, že mysl nemůže pracovat se dvěma odlišnými obrazy a má snahu jeden z nich vypnout, aby se rovnovážný stav obnovil.
(Stává se to také u dětí, které šilhají a svalová nekoordinovanost způsobuje, že se do mozku dostávají dva obrazy. Ve snaze obnovit rovnováhu se nervové podněty z jednoho oka vypnou a oko přestává pracovat. Pokud není dobré oko rychle zakryto a tak povzbuzena činnost v druhém oku, ztratila by se jeho fyzická schopnost vidět navždy.)
Podobně musí být mezi dvěma obrazy - jedním z duše a jedním z osobnosti - nalezen nějaký kompromis, dříve než se jeden z nich trvale vypne.
Pokud nedojde k vědomému rozhodnutí, může mít kompromisní řešení podobu duševní nebo tělesné nemoci, která pomůže obnovit rovnováhu. Něco se musí změnit dříve než přijde další zmatek a stres. Může to být období meditací nebo klidu v ústraní a přemítání o cestě, kterou jsme již ušli.
Řeč těla
Obvyklým znamením, že je někdo příliš citlivý na to, aby viděl svět takový, jaký doopravdy je, jsou černé brýle, vlasy spadající přes oči nebo zakrývání si očí rukama.
V podstatě se tito lidé schovávají, protože jsou přesvědčeni, že ve vnějším světě nelze dosáhnout harmonie. Často jsou také velmi citliví na kritiku a cítí se zranitelně, když se k nim lidé příliš přiblíží. Vyhýbají se očnímu kontaktu, dívají se dolů do země nebo přes vaše rameno a věří, že maska, kterou si nasadili, je ochrání před zkoumavým pohledem. Tyto projevy jsou úzce spojeny se solar plexem a problémem sebeocenění a jsou stejně jako akné velmi obvyklé v období dospívání (neláska k sobě).
Lidé s těmito projevy potřebují být ujištěni, že je s nimi vše v pořádku a že se nemusí dále schovávat.
Mohou pak zjistit, že svět není tak ohrožující a lze po něm kráčet s důvěrou a ne jen zírat do země.
Některé nemoci spojené s třetím okem
1) Tlakové bolesti hlavy
Souvisejí se spojnicí mezi krční čakrou a třetím okem a objevují se obvykle tehdy, když si toho člověk nabere víc, než dokáže zvládnout, protože naslouchá jen potřebám osobnosti a přehlíží intuici.
Napětí a tlak může stoupat z oblasti šíje a ramen, a to znamená, že si člověk „nakládá" příliš mnoho odpovědnosti a nevšímá si svých vlastních potřeb.
Je potřeba si udělat čas nahlédnout dovnitř a objektivně znovu posoudit situaci. To často vede k odložení nadbytečných břemen, která nespadají do naší odpovědnosti a dává nám to svobodu postoupit na cestě.
2) Migréna
Bolesti hlavy tohoto typu souvisejí se změnami v přívodu krve do oblasti hlavy a mozku. Na počátku dojde ke stažení cév, a to vede ke smyslovým změnám v očích a v dalších částech těla. Pak následuje rozšíření cév, které způsobuje bolesti hlavy, světloplachost a popřípadě nevolnost a zvracení.
Je mnoho věcí, které migrénu spouštějí jako např. čokoláda, sýr, červené víno, káva, pozdní noční hodina, příliš mnoho spánku, stres a problémy s krční páteří. Pokud jsou potíže dlouhotrvající, je třeba se všech těchto věcí vystříhat.
Z psychologického a duchovního hlediska lze pozorovat, že bolesti hlavy jsou daleko častější u svědomitých pracovníků, kteří si nechávají své problémy sami pro sebe. V tom je silná podobnost s osobnostním typem, který má sklon onemocnět vředy na dvanácterníku. To částečně spojuje migrénu se solar plexem a tendencí ostatním vyhovět.
U dětí můžeme pozorovat abdominální (vztahující se k břichu) migrény, které se projevují nevolností a bolestí břicha. Tyto svědomité děti je obvykle třeba znovu a znovu ujišťovat, že je milujeme proto, jaké jsou a ne proto, co dělají.
U mnoha lidí se migrény objevují o víkendech nebo na začátku dovolené. Částečně je to způsobeno uvolněním, které umožňuje podvědomí, aby se projevilo a částečně skutečností, že se lidé tohoto typu cítí užitečně jen tehdy, když pracují. Proto je pro ně odpočinek hlavním stresujícím činitelem.
Často je pro ně velmi obtížné být spontánní a uvolnění, což dokládá skutečnost, že se u některých lidí migréna objevuje při orgasmu, což je stav naprostého uvolnění! Lidé, kteří trpí migrénami, by si měli uvědomit, za co jsou skutečně odpovědní a nejednat podle toho, aby vyhověli ostatním. Také by se měli naučit jednat alespoň někdy spontánně!
3) Problémy s viděním
Takových potíží je nespočetně, ale často i jejich název napovídá, kde může být na psychologické a duchovní úrovni nerovnováha.
A) Krátkozrakost
Vztahuje se většinou ke stavu mysli stejně jako k vidění. Ukazuje na sklon být příliš vtažen do každodenních drobných starostí a obavu podívat se do budoucnosti.
B) Dalekozrakost
Může se týkat lidí, kteří žijí v minulosti a v budoucnosti a přehlížejí přítomnost. Mají obavu se podívat na to, co se děje přímo před jejich očima. Mohlo by se totiž ukázat, že kdyby se podívali pravdě do očí, museli by se vypořádat se svými obavami.
C) Glaukom (zelený zákal)
Je to stav, kdy dochází ke zvyšování tlaku nitrooční tekutiny, která tlačí na zrakové nervy a může to vést až k oslepnutí.
Nejdříve je postiženo periferní vidění a zůstává jen „tunelové" vidění. Na psychologické a duchovní úrovni lze u těchto lidí často pozorovat takové omezené vidění v jejich veškerém chování. Mohou být tvrdí a netolerantní k potřebám ostatních lidí jako výsledek mnohaletého osobního utrpení.
Vzpomínám si na ženu, která v důsledku glaukomu oslepla, a musela se naučit přijímat pomoc od ostatních, což předtím odmítala. Tak se naučila mít ráda sama sebe i svého partnera.
D) Katarakta (zákal)
Je to nemoc, která postihuje oční čočku. Tato průhledná vrstva dovoluje světlu proniknout na citlivou sítnici, kde se chemickými a neurologickými procesy zaznamená to, co vidíme.
Čočky mění svůj tvar, aby se přizpůsobily vzdálenosti předmětu, na který se díváme.
Na psychologicko-duchovní úrovni to symbolizuje pocit, že je život jednotvárný a fádní, a strach, že nás nečeká nic opravdu radostného, a tedy černé vyhlídky do budoucna.
Všechny tyto poruchy vidění mohou opravdu způsobit temnotu. Ale v této prázdnotě se často objeví malé světélko, kterého jsme se dříve nevšimli. Toto světlo je symbolem světla duše.
E) Astigmatismus
Jedná se o stav, kdy zakřivení rohovky na obou očích není symetrické. Je to vrozená vada a ukazuje na to, že člověk má zde za úkol se naučit používat třetí oko spojené s intuicí a tak najít rovnováhu.
F) Skvrny
Lékaři vidí původ malých černých teček v zorném poli v narušené funkci nitrooční tekutiny.
Ezotericky je oko spojeno s játry a tyto tečky se začnou více vyskytovat tehdy, když dojde k narušení toku energie v játrech vlivem negativních emocí jako vztek, zášť a lítost.
Člověk prostě nevidí jen „rudě", ale také „černě". Odstraňte svůj hněv a zmizí i černé tečky.
4) Zánět horních cest dýchacích a potíže s dutinami
V nosu se běžně vytváří sekret, který slouží k ochraně sliznice před vnějšími vlivy. K nadměrné sekreci dochází při zánětu, ať už je způsobený infekcí nebo je to reakce na složky potravy nebo na dráždivé podněty, na které je nos a dutiny přecitlivělý.
Z duchovního pohledu souvisí přecitlivělost se srdeční čakrou a nadměrně aktivním imunitním systémem, který je třeba uvést do rovnováhy. Jsou zde však také další souvislosti:
A) Výtok z nosu
směřuje do krku a způsobuje, že člověk stále polyká, kašle nebo má zahleněný krk.
Ezotericky to souvisí se slzami, které nebyly vyplakané; mohou to být slzy zklamání stejně jako slzy smutku.
B) Sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin)
V oblasti tváře jsou čtyři dutiny, které zesilují rezonanci hlasu a odlehčují lebku. Nejčastěji je postižena infekcí nebo alergií maxilární (čelistní) a frontální (čelní) dutina.
Ezotericky souvisí čelistní dutiny s krční čakrou a pocity lítosti a hněvu, způsobenými nemožností se vyjádřit. Čelní dutina souvisí s třetím okem a vyjadřuje zmatek a vnitřní slzy, když je cesta vpřed nejasná.
Dutiny lze vyčistit tím, že se budeme věnovat svým pocitům i tím, že odstraníme ze svého okolí dráždící podněty.
Doporučení, jak harmonizovat třetí oko
1) Naučte se používat intuici. Bývá to obvykle první myšlenka, která nám přijde na mysl; ta druhá je většinou instinktivní.
2) Sedněte si a meditujte nebo si najděte klidné místo, kde si můžete znovu probrat zkušenosti uplynulého dne a ponechat si ty, které jsou užitečné - ty ostatní nechat odejít.
3) Naučte se dívat na situaci s nadhledem. Dívejte se na věci spíše z pohledu vašeho vyššího já než z pohledu ega.
4) Pokud jsou věci nejasné, uvědomte si, že je to jen vnější obraz, který je třeba změnit a ne vnitřní skutečnost.
5) Zeptejte se sami sebe, jestli se držíte slibů, které jste dali Stvořiteli, t. j. zda umožňujete vaší vnitřní bytosti se plně projevit.
6) Podívejte se zpět na svůj život a všimněte si, zda se ze svých chyb učíte nebo jen stále opakujete stejný typ chování.
Rozhodněte se, že to změníte.
7) S třetím okem je spojena indigově modrá barva. Je to barva hlubin oceánu a neohraničenosti noční oblohy. Ukazuje na to, že vaše tvořivost nemá meze a jediné, co ji omezuje, jste vy sami. Použijte tuto barvu, abyste rozšířili své horizonty.
8) Dívejte se na svět jako na místo neohraničených možností, kde je místo pro práci i pro hru.
Christine L. Page
Léčivá síla čaker