Aktuální analýza kamene nalezeného v oblasti Libyjské pouště na jihozápadě Egypta podnítila diskuzi a zapříčinila změnu současného konsenzu o původu naší Sluneční soustavy.
Ve studii, která bude zveřejněna příští měsíc, mezinárodní tým výzkumníků oznámil výsledky analýzy kamene, který byl následně pojmenovám Hypatia podle někdejší alexadrijské astronomky.
Využitím technik od elektronového mikroskopu přes emisi rentgenového záření vyvolanou protony až po mikro Ramanovu spektroskopii, odhalily výsledky testů takové složení, které se nenachází nikde na naší planetě, ani ve Sluneční soustavě, ani na žádném známém meteoritu. Stejně tak nepřítomnost křemičitanů vylučuje původ tohoto kamene v meziplanetárním prachu či z jakékoliv komety. Předchozí analýza vzácných plynů a isotopů dusíku vedla úvahy k mimozemskému původu, což nás spolu s novými výsledky nyní silně vede k zamyšlení nad stářím Slunce, neboť původ tohoto kamene je ještě starší.
Všeobecný konsenzus vzniku Sluneční soustavy je takový, že byl kdysi narušen obrovský mrak plynů a způsobil gravitační kolaps formující Sluneční mlhovinu. Pokračující kolaps zvýšil rotaci mlhoviny, čímž se vytvořil žhavý, hustý střed a řídký chladnější obíhající disk. Jak byl disk řidší a řidší, částice se začaly spojovat a případně tvořit planet a satelity. Střed se pravděpodobně tak rozžhavil a zhoustnul, že se z něj stala hvězda – Slunce. V tomto modelu je sluneční mlhovina považována za vysoce homogenní (stejnorodou).
Nicméně tento nový nález znamená vysokou nestejnorodost v rané sluneční mlhovině!
Toto má zásadní význam jak pro teorii utváření Sluneční soustavy ale i pro její stáří.
Překlad: probuzeni.blogspot.cz